Co to jest deklaracja Intrastat?
Wymiana handlowa między państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest bardzo luźna (przypomina transakcje krajowe). Podczas przewozu i wywozu towarów nie obowiązują obciążenia celne i dodatkowe obowiązki. Czasami jednak przedsiębiorcy, którzy biorą udział w wewnątrzwspólnotowym obrocie handlowym, muszą wykazać swoje działania w specjalnym systemie statystycznym – Intrastat.
Czym jest deklaracja Intrastat?
Intrastat to statystyczny system gromadzenia danych, wykorzystywany do przesyłania, zbierania informacji statystycznych o wywozach i przywozach towarów wspólnotowych. Owa deklaracja ustala stan transakcji wewnątrzwspólnotowych. Składa się ją po to, by dostarczyć niezbędne wiadomości o obrocie handlowym surowcami między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Deklaracja Intrastat zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 1993 roku.
Kogo dotyczy deklaracja Intrastat?
Deklaracja Intrastat dotyczy, zgodnie z przepisami, osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które są podatnikami VAT i dokonują wymiany handlowej z innymi państwami Unii Europejskiej. Owe podmioty muszą jednak przekroczyć pewne ustalone progi finansowe, ogłaszane corocznie (na każdy rok podatkowy) przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Należy pamiętać o jednym ważnym przepisie: przekroczenie może nastąpić wobec składek z aktualnego roku, mimo że transakcje dotyczą jeszcze roku poprzedniego.
Każdy przedsiębiorca, dokonujący wymiany międzynarodowej, jest zobowiązany do zapoznania się z deklaracją Intrastat.
Firma MAXIMUS zajmuje się sporządzaniem i składaniem deklaracji Intrastat. Skorzystanie z usług tego przedsiębiorstwa to doskonała opcja dla tych, którzy obawiają się samodzielnego wypełniania dokumentów. Każdy klient może być pewny zachowania tajemnicy handlowej.
Jak przekazywać deklarację Intrastat?
W Polsce jest jeden urząd właściwy, związany bezpośrednio z deklaracją Intrastat. To Izba Celna w Szczecinie. Deklaracji nie trzeba jednak dostarczać bezpośrednio, w formie papierowej. Dokument na specjalnych formularzach można także dostarczać elektronicznie (poprzez internet lub, już rzadziej, na nośniku danych).
Termin złożenia deklaracji Intrastat upływa 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego ona już dotyczy. Okresem rozliczeniowym jest ten miesiąc kalendarzowy, w którego trakcie dany przedsiębiorca dokonał wywozu lub przewozu wewnątrz państwowego. W razie chęci może on także przedstawić informacje częściowe (za okresy krótsze niż miesiąc).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana