Artykuł sponsorowany

Co zrobić, gdy ozonator przestanie działać?

Co zrobić, gdy ozonator przestanie działać?

Ozonator to bardzo przydatne urządzenie, które ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu oraz pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Czasem jednak, pobodnie jak każdy inny sprzęt, może z różnych przyczyn po prostu odmówić posłuszeństwa. Co robić, gdy tak się stanie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak działa ozonator?

W ozonatorach wywołuje się procesy podobne do tych, które w naturze zachodzą w trakcie wyładowań atmosferycznych. Urządzenie zasysa powietrze, które następnie kierowane jest do obszaru o zwiększonym potencjale napięć. Pod wpływem wysokiego napięcia dochodzi do rozszczepiania się cząsteczek tlenu na pojedyncze atomy, które później łączą się dwuatomowymi cząsteczkami z powietrza i tworzą ozon. Generatory ozonu najczęściej wyposażone są także w wentylatory, które pomagają rozprowadzić go po pomieszczeniu. Są zatem dość skomplikowane urządzenia, więc aby mieć pewność, że będą działać właściwie, warto kupować wyłącznie sprzęt od sprawdzonych producentów, dopuszczony do dystrybucji na terenie Unii Europejskiej.

Skorzystaj z serwisu ozonatorów

 Gdy ozonator przestanie działać, warto zacząć od sprawdzenia instrukcji obsługi. Być może problem nie jest poważny i będzie możliwe rozwiązanie go bez angażowania fachowca. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, należy oddać urządzenie do specjalnego serwisu ozonatorów. Nie powinno się dokonywać napraw na własną rękę, ponieważ ozonatory to złożone urządzenia o specyficznej zasadzie działania. Warto także pamiętać, że produkty dostępne na polskim rynku, np. generatory ozonu firmy Bitom, objęte są gwarancją producenta, niekiedy nawet dożywotnią. Dostępność części zamiennych jest stosunkowo duża, dzięki czemu czas oczekiwania na naprawę nie jest długi. Gdy korzystamy z renomowanych placówek, serwis bardzo często nie trwa dłużej niż 24 godziny.

Jak dbać o ozonator?

Ozonator powinien być przechowywany w suchym pomieszczeniu i zabezpieczony przed upadkiem. Nie wolno czyścić go przy pomocy silnych detergentów, wystarczy wilgotna szmatka. Aby zminimalizować ryzyko awarii, po okresie gwarancji warto raz w roku oddać urządzenie na przegląd, w którego trakcie zostanie ono dokładnie wyczyszczone oraz sprawdzone pod względem sprawności i zużycia poszczególnych elementów, takich jak układ zasilający czy przetwornice.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy