Czym jest pellet?

Pellet to jeden z rodzajów paliwa, nazywany biomasą. W ostatnim czasie w Polsce cieszy się on rosnącą popularność. Wyróżnia go szereg zalet, dzięki którym nie tylko użytkowanie piecyka na pellet jest niezwykle łatwe i praktycznie bezobsługowe, ale i wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż w przypadku innych rodzajów paliwa. Co warto wiedzieć o pellecie?
Pellet - co to jest?
Pellet to rodzaj paliwa opałowego produkowanego z biomasy, czyli ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem pozostałości i odpadów z produkcji rolnej, leśnej oraz innych powiązanych gałęzi przemysłu. Wytwarzany jest on m.in. z pełnowartościowych części drewna po obróbce tartacznej lub stolarskiej. W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się kotły na pellet drzewny, które stanowią dobrą alternatywę dla piecyków na węgiel.
Przeczytaj również: Średnie zużycie pelletu – ile powinno wynosić?
Biomasa, na tle innych paliw wyróżnia się przede wszystkim wysokim komfortem przechowywania. Pellet składowany jest w specjalnych workach, które bez problemu można przechowywać w garażu, czy w komórce. Co więcej, nie chłonie on wilgoci, dlatego też nie musimy się martwić, że w jej wyniku straci swoje właściwości.
Pellet charakteryzuje się także doskonałą kalorycznością. 2 kg peletu odpowiada kaloryczności 1 litra oleju opałowego. Biomasa jest więc wysoce wydajnym paliwem w stosunkowo przystępnej cenie. Warto również wspomnieć o tym, że w procesie produkcji paliwa nie są wytwarzane praktycznie żadne zanieczyszczenia, w związku z czym nazywany jest on mianem paliwa ekologicznego.
Do czego wykorzystywany jest pellet?
Pellet przede wszystkim wykorzystywany jest w przystosowanych do tego kotłów na biomasę. Są to nowoczesne urządzenia używane do ogrzewania budynków. Bez problemu mogą one zostać zastosowane do ogrzania cieplej wody użytkowej. Samo spalanie pelletu w specjalnych piecykach zachodzi natomiast w optymalnie dobranych warunkach.
Modele z podajnikiem dostępne w ofercie Kotły Grzewcze Dragon zapewniają bezobsługowe działanie urządzenia nawet do kilkunastu dni. Jak się to dzieje? Wystarczy umieścić pellet w pojemniku, z którego zostanie on automatycznie pobrany do zasobnika i umieszczony bezpośrednio w komorze spalania. Dzięki temu urządzenie automatycznie pobierze odpowiednią dawkę biomasy, która umożliwi mu osiągnięcie preferowanej temperatury.
Ponadto sterownik do kotła pozwala na dobranie ilości paliwa i nadmuchiwanego powietrza tak, aby cały opał był dokładnie zużyty. W rezultacie kotły przystosowane są tak, żeby wyeliminować niepotrzebne straty palia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dom-Met Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Małgorzata Skałka
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. małopolskie32-040 Świątniki Górne, Sportowa 19
-
Optima Profesjonalna Chemia Gospodarcza Czyściwa Przemysłowe
Chemia gospodarcza - hurt woj. mazowieckie08-110 Siedlce, Brzeska 95B
-
Jerzy Marcinkowski PPH
Chemiczne artykuły - produkcja, hurt woj. świętokrzyskie28-530 Skalbmierz, pl. Skłodowskiej-Curie 4