Czym jest pellet?

Pellet to jeden z rodzajów paliwa, nazywany biomasą. W ostatnim czasie w Polsce cieszy się on rosnącą popularność. Wyróżnia go szereg zalet, dzięki którym nie tylko użytkowanie piecyka na pellet jest niezwykle łatwe i praktycznie bezobsługowe, ale i wiąże się ze znacznie niższymi kosztami niż w przypadku innych rodzajów paliwa. Co warto wiedzieć o pellecie?
Pellet - co to jest?
Pellet to rodzaj paliwa opałowego produkowanego z biomasy, czyli ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem pozostałości i odpadów z produkcji rolnej, leśnej oraz innych powiązanych gałęzi przemysłu. Wytwarzany jest on m.in. z pełnowartościowych części drewna po obróbce tartacznej lub stolarskiej. W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się kotły na pellet drzewny, które stanowią dobrą alternatywę dla piecyków na węgiel.
Biomasa, na tle innych paliw wyróżnia się przede wszystkim wysokim komfortem przechowywania. Pellet składowany jest w specjalnych workach, które bez problemu można przechowywać w garażu, czy w komórce. Co więcej, nie chłonie on wilgoci, dlatego też nie musimy się martwić, że w jej wyniku straci swoje właściwości.
Pellet charakteryzuje się także doskonałą kalorycznością. 2 kg peletu odpowiada kaloryczności 1 litra oleju opałowego. Biomasa jest więc wysoce wydajnym paliwem w stosunkowo przystępnej cenie. Warto również wspomnieć o tym, że w procesie produkcji paliwa nie są wytwarzane praktycznie żadne zanieczyszczenia, w związku z czym nazywany jest on mianem paliwa ekologicznego.
Do czego wykorzystywany jest pellet?
Pellet przede wszystkim wykorzystywany jest w przystosowanych do tego kotłów na biomasę. Są to nowoczesne urządzenia używane do ogrzewania budynków. Bez problemu mogą one zostać zastosowane do ogrzania cieplej wody użytkowej. Samo spalanie pelletu w specjalnych piecykach zachodzi natomiast w optymalnie dobranych warunkach.
Modele z podajnikiem dostępne w ofercie Kotły Grzewcze Dragon zapewniają bezobsługowe działanie urządzenia nawet do kilkunastu dni. Jak się to dzieje? Wystarczy umieścić pellet w pojemniku, z którego zostanie on automatycznie pobrany do zasobnika i umieszczony bezpośrednio w komorze spalania. Dzięki temu urządzenie automatycznie pobierze odpowiednią dawkę biomasy, która umożliwi mu osiągnięcie preferowanej temperatury.
Ponadto sterownik do kotła pozwala na dobranie ilości paliwa i nadmuchiwanego powietrza tak, aby cały opał był dokładnie zużyty. W rezultacie kotły przystosowane są tak, żeby wyeliminować niepotrzebne straty palia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Interhurt Sp. z o.o.
Biurowe urządzenia - produkcja, hurt woj. dolnośląskie59-900 Zgorzelec, Podwale 15
-
Gospodarstwo Rolne Stanisław Kuduk
Owoce, warzywa - hurt woj. dolnośląskie59-720 Warta Bolesławiecka 62