Artykuł sponsorowany

Do czego wykorzystuje się statywy laboratoryjne?

Do czego wykorzystuje się statywy laboratoryjne?

Statywy laboratoryjne to popularne wyposażenie laboratoryjne, wykorzystywane do przeprowadzania wielu eksperymentów i obserwacji. Znacznie ułatwiają prace badawcze, co sprawia, że są powszechnie stosowane m.in. w laboratoriach farmaceutycznych, klinikach czy akademickich ośrodkach naukowych. Na czym zatem polega przydatność statywów/stojaków laboratoryjnych?

Jaka jest budowa statywów laboratoryjnych?

Budowa statywu laboratoryjnego jest podobna w przypadku większości stojaków używanych w laboratoriach. Typowy statyw laboratoryjny składa się z solidnej metalowej  podstawy w kształcie prostokąta i pionowego stalowego pręta, który pełni rolę stabilizatora. Oparta konstrukcja pozwala na skuteczne umocowanie na statywie naczyń i laboratoryjnych akcesoriów. Statyw laboratoryjny stosuje się najczęściej do mocowania niewielkich i stosunkowo lekkich sprzętów, takich jak rozdzielacze, kolby, chłodnice, lejki czy biurety. Wymienioną aparaturę instaluje się przy użyciu specjalnych "łap" trzymających. Dzięki temu można bezpiecznie podgrzewać zawartość tygla czy kolby bez ich dotykania, co ogranicza ryzyko oparzeń i pozwala laborantom na równoczesne wykonywanie innych czynności.

Statywy przydają się również do ustawiania i przechowywania probówek  w szafkach czy w inkubatorach. Do tego lepiej wykorzystać większe statywy z podwójną kratownicą, na których można umieścić w pionie dużą ilość probówek.

Czym kierować się wybierając statyw laboratoryjny?

Statyw uniwersalny sprawdzi się przy większości prac laboratoryjnych, ale są też bardziej „wyspecjalizowane” modele, jak wspomniane statywy probówkowe czy przeznaczone do podgrzewania substancji palnikiem. Dlatego poszukując określonego typu statywów laboratoryjnych, warto sprawdzić asortyment wyspecjalizowanych dostawców sprzętów laboratoryjnych, takich jak Labo24, którzy oferują duży wybór stojaków wysokiej jakości.

Ostatecznie o wyborze statywu powinno decydować jego przeznaczenie, ale też m.in. wielkość laboratorium. W przypadku mniejszej przestrzeni racjonalny może być zakup przenośnego statywu o charakterze uniwersalnym, który pozwoli na dostosowanie funkcjonalności do potrzeb konkretnego stanowiska badawczego. To praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy