Gdzie stosuje się przewody kompensacyjne?

Przewody kompensacyjne, będące ważnym elementem instalacji do pomiaru temperatury, są niezbędne w wielu branżach i zakładach przemysłowych, a zakres ich zastosowania jest dość szeroki. W tym artykule opiszemy, czym dokładnie jest przewód kompensacyjny i co różni go od kabla przedłużającego oraz sprawdzimy, do czego służą takie przewody i do czego najczęściej są używane.
Co to jest przewód kompensacyjny?
Przewód kompensacyjny łączy czujnik termoelektryczny, zwany termoparą, z urządzeniem pomiarowym. Przewody różnych typów są odpowiednie do poszczególnych rodzajów termopar:
- typu K – o szerokim zakresie temperatury od -200 do +1200°C;
- typu J – od -40 do +750°C;
- typu T – od -200 do +350°C;
- typu E – od -200 do +900°C;
- typu N – od -200 do +1200°C;
- typu S – od 0 do 1600°C;
- typu R – od 0 do 1600°C;
- typu B – od 0 do 1800°C.
Każdy typ przewodu cechują inne właściwości takie jak tolerancja temperatury, rezystancja przewodów, napięcie testu, indukcyjność, pojemność pracy, przekrój żyły oraz materiał wykonania.
Przewody kompensacyjne do termopar są złożone z przewodów „+” i „-”, wyposażone w osłonę z tworzywa sztucznego, mineralną lub oplot metalowy. Kolory pasków wzdłużnych oznaczają natomiast rodzaj termoelementu: niebieski to termoelement z żelaza i miedzi-niklu, brązowy to termoelement z miedzi i miedzi-niklu, zielony to termoelement nikiel-chrom i nikiel, a biały oznacza element z platyny i rodu.
Czym różni się przewód kompensacyjny od kabla przedłużającego, który również jest stosowany w instalacji pomiaru temperatury? Chodzi o materiał wykonania.
Kable przedłużające, zwane także termoparowymi, są zrobione z identycznego tworzywa jak termoelement, co wpływa na ich wyższą cenę. Tańsze, a równie skuteczne przewody kompensacyjne produkuje się z materiału zastępczego o właściwościach bardzo zbliżonych do danego termoelementu. Wybierając je, trzeba jednak mieć na uwadze ograniczenia temperaturowe, które zależą w dużej mierze od rodzaju izolacji przewodu – wyjaśnia pracownik internetowego sklepu elektrotechnicznego Elektro24.
Do czego służą przewody kompensacyjne?
Jak już wspomnieliśmy, zadaniem przewodu kompensacyjnego jest łączenie czujnika termoelektrycznego z urządzeniem pomiarowym. Wszystko po to, by możliwe było bardzo dokładne mierzenie temperatury, niezbędne chociażby do sterowania procesami produkcyjnymi z wykorzystaniem maszyn wtryskowych.
Ponadto kable kompensacyjne znajdują zastosowanie w połączeniach ładunków wybuchowych, regulacji temperatur czujników i urządzeń oraz jako przedłużenie termoelementu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dom-Met Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Małgorzata Skałka
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. małopolskie32-040 Świątniki Górne, Sportowa 19
-
Optima Profesjonalna Chemia Gospodarcza Czyściwa Przemysłowe
Chemia gospodarcza - hurt woj. mazowieckie08-110 Siedlce, Brzeska 95B