Jak działają preparaty do spawania na zimno?
Klejami do spawania na zimno można połączyć elementy wykonane z drewna, różnych stopów metali, wyrobów z tworzywa sztucznego, ceramicznych itp. To skuteczny i sprawdzony sposób na pęknięte zbiorniki, chłodnice, bloki silnikowe, a także obudowy podzespołów mechanicznych i inne przedmioty. Trwałe połączenie uzyskuje się już po kilku minutach. Dowiedz się, jak działają takie preparaty!
Preparaty do spawania na zimo – charakterystyka
Kleje do spawania na zimno to produkty, które w krótkim czasie tworzą niezwykle twarde spoiwo. Jest ono bardzo odporne na wysokie temperatury, wodę, oleje samochodowe, przekładniowe oraz hydrauliczne, a także benzynę i wiele innych substancji. Wstępne utwardzenie następuje po kilku minutach, pełne możliwe jest po około 12-24 godzinach.
Specjaliści Hurtowni Art. Metalowych Henryk Karolewski wskazują, iż środki takie są stosowane przede wszystkim w przypadku:
naprawiania popękanych obudów podzespołów mechanicznych,
reperacji chłodnic samochodowych,
uzupełniania ubytków na powierzchniach metalowych, z tworzywa i innych,
reperacji pękniętych bloków silnikowych,
naprawiania uszkodzonych zespołów napędowych,
naprawianiu różnych elementów ceramicznych,
eliminowania przecieków w misce olejowej,
naprawianiu uszkodzeń grzejników i akumulatorów.
Jak przebiega spawanie na zimno?
Przed przystąpieniem do łączenia wybranych elementów należy je oczyścić i odtłuścić. Ważne, by łączone powierzchnie były wolne od pozostałości olejów, smaru i zanieczyszczeń. Muszą być również suche. W ich opracowaniu przydatne są papier ścierny lub pilnik. Pozwalają one na uzyskanie szorstkiej powierzchni. Klej do spawania na zimno to dwie masy, które trzeba wycisnąć z tubki i dokładnie wymieszać. Tak uzyskany środek należy niezwłocznie nanieść na wybrane miejsce. Zastyganie kleju wiąże się z szybkim wzrostem temperatury masy, trzeba zatem uważać, by się nie poparzyć. Na koniec trzeba docisnąć do siebie klejone powierzchnie oraz przytrzymać je na kilka minut. Po zastygnięciu spoiwa można je poddać obróbce, np. wierceniu, szlifowaniu, piłowaniu lub gwintowaniu. Nadmiar kleju usuwa się ściereczką zamoczoną w rozpuszczalniku. Kleje do spawania na zimno są łatwe w użyciu, trzeba się z nimi jedynie umiejętnie obchodzić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana