Jak legalnie przewieźć do Polski auto kupione w Niemczech?

Autolaweta to tylko jeden ze sposobów transportu do Polski pojazdu kupionego w Niemczech. Nowy nabywca ma kilka opcji do wyboru. Która z nich jest najkorzystniejsza? To bardzo indywidualna kwestia. Postaramy się omówić nieco szerzej każdą z nich. To powinno ułatwić wybór najlepszej pod względem kosztów, bezpieczeństwa i zaangażowania kupującego formę transportu auta z Niemiec do Polski.
Powrót kupionym samochodem na kołach
Po zakupie samochodu w Niemczech można nim wrócić na kołach. W pierwszej kolejności należy jednak wyrejestrować auto w niemieckim Wydziale Komunikacji (Zulassungstelle). W tym celu konieczne jest przedstawienie w urzędzie następujących dokumentów:
- dowód zakupu pojazdu,
- mały brief (Zulassungsbescheinigung I), czyli odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego,
- duży brief (Zulassungsbescheinigung II), czyli odpowiednik polskiej karty pojazdu.
Aby wrócić zakupionym samochodem na kołach, trzeba najpierw uzyskać specjalne tablice transportowe (Überführungskennzeichen). Wniosek o ich wydanie można złożyć w niemieckim Wydziale Komunikacji. W Niemczech obowiązują dwa rodzaje tablic transportowych:
- Tablice tymczasowe (żółte), które kosztują ok. 13 Euro i są ważne 5 dni.
- Tablice celne (tranzytowe, eksportowe), które kosztują ok. 200 Euro i są ważne maksymalnie przez 1 rok.
Do ceny tablic należy doliczyć jeszcze:
- koszt ich wykonania, który wynosi 20-30 Euro,
- koszt ubezpieczenia OC (eVB-Nummer), który oscyluje wokół 30 Euro.
Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty paliwa oraz ewentualny nocleg na terenie Niemiec.
Wynajem lawety do transportu pojazdu
Kolejnym sposobem przewozu zakupionego auta z Niemiec do Polski jest transporter laweta. To rozwiązanie cechuje się przede wszystkim wygodą. Kupujący nie musi zajmować się uzyskaniem tablic transportowych. Jego obowiązkiem jest tylko wyrejestrowanie pojazdu w niemieckim Wydziale Komunikacji i rejestracja w Polsce.
Dla niektórych osób problemem może być koszt transportu auta na lawecie. Uwzględniając stawkę (ok. 1,40 złotych/kilometr) oraz odległość (ok. 1000 kilometrów) można łatwo policzyć, że orientacyjna cena przewozu samochodu z Niemiec do Polski wyniesie ok. 1400 złotych. Jeśli jednak porównać tę kwotę z kosztami wydania tablic transportowych, paliwa i ewentualnego noclegu na trasie, to różnica nie jest już tak wyraźna. Wartością dodaną w przypadku transportu lawetą jest oszczędność czasu dla nowego właściciela pojazdu, a także wyższy poziom bezpieczeństwa przewożonego ładunku.
Metoda na polskie tablice
Omawiając sposoby na legalne przywiezienie kupionego auta z Niemiec Do Polski, trzeba także przestrzec przed niebezpiecznymi praktykami. Jedną z nich jest metoda na polskie tablice. Na czym ona polega? Po zakupie samochód pozostaje na terenie Niemiec, a właściciel załatwia w Polsce wszystkie formalności. Łącznie z fikcyjnym przeglądem auta. W momencie wydania polskich tablic jedzie z nimi do Niemiec, przykręca do auta i legalnie wraca do Polski. Jeszcze bardziej ryzykowne jest odkręcenie tablic od auta zarejestrowanego w Polsce, przykręcenie do auta zakupionego w Niemczech i powrót do kraju. Obie metody są oczywiście nielegalne. Konsekwencje z nimi związane mogą być o wiele bardziej kosztowne od wynajęcia lawety.
Najbezpieczniejszym sposobem transportu auta z Niemiec do Polski jest wynajem lawety. Szczególnie w przypadku drogich samochodów. Lawety kontenerowe oferuje firma Kegger, producent autotransporterów działający w tej branży od 2009 roku. Tego typu pojazdy sprawdzają się szczególnie w czasie długich tras, gdzie ryzyko przypadkowego uszkodzenia pojazdu jest duże. Wykorzystanie lawety kontenerowej to także forma ochrony ładunku przed złodziejami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bct Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o.
Porty - przeładunki, usługi woj. pomorskie81-127 Gdynia, Kwiatkowskiego 60