Jak na wydajność udoju wpływa żywienie i pielęgnacja?

Krowy należy do grupy zwierząt hodowlanych kluczowych dla polskiego rolnictwa. Pozyskiwane z nich mleko stanowi podstawę do produkcji duże ilości artykułów spożywczych i jest filarem żywienia znacznej części populacji. Jednocześnie wydajność produkcji mleka jest ograniczona przez wiele czynników – można ją zwiększyć między innymi poprzez prawidłowe żywienie, a także ogólną dobra pielęgnację krów dojnych.
Wpływ żywności na wydajność
Żywienie krów dzieli się na dwie kategorie – podstawowe oraz funkcjonalne. Pierwsza z nich dotyczy podstawowych składników pokarmowych i takiego ich zbilansowania, by zapewnić optymalne warunki rozwoju zwierząt oraz ich dobry poziom zdrowie. Chodzi tutaj o takie dobranie pokarmu, by dostarczał on odpowiedniej ilości energii liczonej w kaloriach, a także substancji odżywczych, np. białka i składników mineralnych. Żywienie funkcjonalne skoncentrowane jest z kolei na poprawie wydajności produkcji mleka. Obejmuje ono takie kwestie jak wzbogacanie pokarmu składnikami, które działają pobudzająco na produkcję mleka – takie efekty daje np. dodanie niewielkich ilości drożdży do paszy. Dla zwiększenia poboru suchej karmy wzbogaca się ją również dodatkami takimi jak melasa.
Należy również pamiętać, że krowy w różnych okresach laktacji mają różne potrzeby żywieniowe. Dlatego ważne jest podzielenie je na grupy żywieniowe, które będą karmiona mieszankami o różnym składzie i proporcjach.
Pielęgnacja krów
Samo żywienie, choć kluczowe, nie jest jedynym czynnikiem decydującym na wydajność produkcji mleka – równie ważne jest, by krowy miały zapewnione odpowiednie warunki bytowe. Składa się na to wiele mniej lub bardziej oczywistych kwestii, np. zagęszczenie krów w obiekcie (wpływa to m.in. na dostęp do paszy), dostęp do światła słonecznego (wpływa na regulację hormonalną), dostęp do wody czy też jakość wyściółki. Na dobrostan krów mają wpływ również stan ich skóry – obrażenia, otarcia i odparzenia sprawiają ból i źle wpływają na samopoczucie, co przyczynia się do obniżenia wydajności. Do wielu obrażeń może dochodzić w trakcie samego procesu dojenia, dlatego ważne jest troszczenie się o stan strzyków krów oraz sprawność dojarek. Szeroki wybór produktów przeznaczonych do pielęgnacji krów oraz prawidłowej eksploatacji maszyn do udoju znajdziemy w ofercie firmy Agroprzem.
Uważna obserwacja to podstawa
Aby poprawić wydajność krów należy rozważnie wprowadzać zmiany w sposobie ich żywienia oraz pielęgnacji. Dlatego kluczowa jest bardzo dokładna obserwacja stanu krów, ocenianie ich samopoczucia, a także efektów produkcji. Jeśli ilość produkowanego dziennie mleka spada poniżej pewnych standardów, konieczne jest przeanalizowanie stanu hodowli i wprowadzenie niezbędnych zmian. Należy przy tym pamiętać, że efekty tych zmian mogą być widoczne dopiero po upływie nawet 2-3 lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Interhurt Sp. z o.o.
Biurowe urządzenia - produkcja, hurt woj. dolnośląskie59-900 Zgorzelec, Podwale 15
-
Inter-Wen Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Mięso, wędliny, drób - produkcja, hurt woj. małopolskie30-605 Kraków, Fredry 2