Artykuł sponsorowany

Jak nakładać tynk akrylowy?

Jak nakładać tynk akrylowy?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków. Jednym z nich jest akrylowy, który charakteryzuje się wieloma kluczowymi właściwościami. Jednak, aby w pełni spełniał swoje zadanie, wyglądał dobrze i chronił dodatkowo budynek, musi być położony w odpowiedni sposób. Jak prawidłowo nakłada się tynk akrylowy?

Tynk akrylowy i jego właściwości

Tynk akrylowy to produkt służący do wykończenia zarówno ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ich struktura jest niejednorodna i tworzy ciekawy efekt aranżacyjny. Tynki akrylowe są bardzo wytrzymałe, dlatego świetnie sprawdzają się na budynkach narażonych na działanie czynników mechanicznych i uszkodzenia. Materiał jest odporny na ścieranie, stosunkowo tani i łatwo dostępny. W procesie produkcyjnym dodawane są do niego substancje zapobiegające powstawaniu pleśni, grzybów czy alg. Szeroki wybór materiałów wykończeniowych do elewacji, w tym doskonałej jakości tynki akrylowe, oferuje przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe Meffert AG-Farbwerke. W sprzedaży dostępne są m.in. doskonałej jakości produkty Düfa.

Rodzaje tynków akrylowych

W zależności od faktury i użytego podczas produkcji kruszywa wyróżnia się najczęściej tynk baranek i kornik. Baranek to bardzo drobna struktura z charakterystycznymi wgłębieniami i uwypukleniami występującymi punktowo. Można nakładać go na nierówną powierzchnię ruchami okrężnymi, zacierającymi masę w jedną stronę. Inną jego nazwą jest tynk nakrapiany. Kornik to natomiast efekt pionowych, ukośnych bruzd, przypominających ślady po działaniu tych owadów, stąd nazwa. Tynk można zacierać w dowolnym kierunku, jego aplikacja jest łatwiejsza.

Jak prawidłowo nałożyć tynk akrylowy?

Tynki akrylowe dobrze jest kłaść na ocieplenie styropianowe. Powierzchnia powinna być uprzednio oczyszczona i wysuszona oraz zagruntowana. W pracach niezbędne będą takie akcesoria jak szpachla, paca tynkarska i wiadro. Do preparatu nie należy dodawać żadnych innych substancji, takich jak np. barwniki. Produkt należy mieszać w czystych pojemnikach. Nakładanie nie powinno mieć przerw. W przeciwnym wypadku struktura końcowa może być nierówna i niejednolita. Po nałożeniu właściwej warstwy należy zabezpieczyć ścianę przed działaniem czynników zewnętrznych. Najważniejsza w procesie schnięcia tynku akrylowego jest pierwsza doba po aplikacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy