Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Innych soczewek oczekuje astygmatyk, a innych osoba z krótkowzrocznością. Liczy się tu nie tylko wada wzroku, ale także schorzenia, stopień wrażliwości oka i preferencje noszącego. A przecież oprócz wielu typów soczewek korekcyjnych, mamy na rynku także soczewki kosmetyczne oraz soczewki opatrunkowe. 

Czym różnią się soczewki kontaktowe korekcyjne od opatrunkowych? 

Ze względu na zastosowanie soczewki kontaktowe dzieli się na:

  • kosmetyczne;

  • opatrunkowe;

  • korekcyjne.

Soczewki kosmetyczne pozwalają osiągnąć efekt zmiany koloru oczu, a także sprawić wrażenie, że tęczówka lub źrenica zyskały nowy kształt albo zniknęły. 

Z kolei soczewki opatrunkowe powstały głównie po to, by uśmierzać ból po operacjach oczu. 

Trzeci rodzaj soczewek kontaktowych to soczewki korekcyjne, korygujące wadę wzroku. Można nabyć je w salonach optycznych, takich jak Zakład Optyczny Joanna Trzcinowicz z Wrocławia.

Co to są soczewki kontaktowe twarde?

Ze względu na twardość soczewki kontaktowe dzieli się na:

  • twarde;

  • miękkie.

Twarde soczewki są używane znacznie rzadziej niż miękkie. Twarde soczewki kontaktowe nosi się jedynie w przypadku niektórych schorzeń takich jak stożek rogówki, zespół suchego oka, a także bezpośrednio po zabiegach operacyjnych rogówki lub jej urazie. Wskazane są także dla osób z bardzo zaawansowaną wadą wzroku. 

Kiedy wybiera się soczewki kontaktowe toryczne, a kiedy sferyczne?

Ze względu na kształt soczewki kontaktowe dzieli się na:

  • toryczne; 

  • sferyczne.

Mogą występować w wersji twardej jak i miękkiej. Większość soczewek kontaktowych na rynku to soczewki sferyczne. Soczewki toryczne są grubsze przy krawędziach, przypominają obważanek. Soczewki korekcyjne toryczne przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Spotkać można także soczewki kosmetyczne tego typu. 

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Ze względu na czas noszenia soczewki kontaktowe dzieli się na:

  • jednodniowe; 

  • dwutygodniowe;

  • miesięczne.

Soczewki kontaktowe jednodniowe wrzucamy po jednym dniu noszenia. Wszystkie inne można nosić ilość dni, która została podana w samej nazwie produktu. Istnieją w wersji całodobowej i takiej, którą zdejmuje się je na noc dezynfekując uprzednio płynem pielęgnacyjnym. Przechowuje się je w specjalnym pojemniczku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy