Artykuł sponsorowany

Jakie turbosprężarki wykorzystuje się w samochodach ciężarowych?

Jakie turbosprężarki wykorzystuje się w samochodach ciężarowych?

Turbina w silniku spalinowym to dosyć prosta konstrukcja. Wykorzystuje energię kinetyczną spalin, dzięki czemu wtłacza pod ciśnieniem powietrze do komory spalania. To wpływa na uzyskanie czystszego procesu spalania, co przekłada się na podniesienie momentu obrotowego oraz mocy jednostki spalinowej. Jakie turbosprężarki trafiają do jednostek w pojazdach ciężarowych? Czym różnią się od modeli występujących w autach osobowych? Przeczytaj!

Turbosprężarki zaczęły się od pojazdów ciężarowych

Ponad 100 lat temu pierwsze turbosprężarki trafiły do silników umieszczanych w pojazdach ciężarowych. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie bez nich nawet małych jednostek w autach miejskich. Turbosprężarki, jak wskazuje Diesel Expert z Koniusza k. Krakowa, zapewniały ogromny przyrost mocy, obniżenie emisji szkodliwych substancji oraz zwiększenie elastyczności silnika. Przekładało się to na zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo, a więc też na poprawę ekonomiczności pracy silników. Obecnie jest bardzo podobnie, przy czym turbosprężarki do pojazdów ciężarowych są jeszcze bardziej zaawansowane konstrukcyjnie. Charakteryzują się też lepszymi parametrami wydajnościowymi i zwiększoną wytrzymałością względem pierwotnych konstrukcji.

W jaki sposób działają turbosprężarki w pojazdach ciężarowych?

W porównaniu do turbiny z ciągnika siodłowego turbosprężarka montowana w aucie miejskim jest bardzo mała. Urządzenia te muszą być niezawodne, dlatego naprawa i regeneracja turbosprężarek powinna być wykonywana przez profesjonalistów. Zasada działania obu typów turbosprężarek jest podobna. Taki osprzęt silnika działa dzięki wpływowi energii kinetycznej spalin. Wytwarzane spaliny trafiają do tzw. strony gorącej turbiny, a tam wprawiają w ruch wirnik umieszczony na jednym wałku z wirnikiem tzw. strony zimnej. Obrót wirnika strony zimnej powoduje podniesienie ciśnienia zasysanego powietrza do komory spalania. Zanim jednak trafi ono do cylindrów, jest wtłaczane do chłodnicy powietrza, która powoduje znaczne obniżenie jego temperatury. Im chłodniejsze powietrze, tym więcej tlenu w cylindrach, co ma wpływ na poprawę procesu spalania.

Turbosprężarki pojazdów ciężarowych muszą działać efektywnie praktycznie od momentu startu silnika, by zapewniać pełne doładowanie już od 900 obr/min.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy