Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku – przenośna czy montowana na stałe?

Letnie upały stają się coraz bardziej dokuczliwe, dlatego właściciele mieszkań chętnie decydują się na montaż klimatyzacji. Urządzenia tego typu skutecznie schładzają powietrze, a dzięki dodatkowemu trybowi pracy sprawdzą się również jako dodatkowe źródło ciepła w czasie sezonów przejściowych. Sam stoisz przed wyborem odpowiedniego klimatyzatora do mieszkania w bloku, jednak nie wiesz, jaki model sprawdzi się najlepiej? Sprawdź nasz poradnik, w którym porównujemy klimatyzację przenośną oraz montowaną na stałe.
Zalety i wady klimatyzatorów przenośnych
Dla wielu właścicieli mieszkań najlepszym rozwiązaniem okazuje się zakup klimatyzacji przenośnej. Główny plus tego rodzaju urządzeń to oczywiście ich wysoka mobilność – sprzęt może być swobodnie przenoszony z miejsca na miejsce, dzięki czemu pozwoli na schładzanie powietrza w niemal dowolnym pomieszczeniu. Niestety, klimatyzatory przenośne są o wiele głośniejsze od klasycznych systemów klimatyzacyjnych, a przy okazji odznaczają się znacznie niższą wydajnością (większość dostępnych na rynku modeli osiąga moc w zakresie 2-4 kW).
Musisz też pamiętać, że klimatyzator mobilny wymaga podłączenia specjalnej rury harmonijkowej o sporej średnicy (od 12 do 15 cm), która umożliwia odprowadzanie ciepłego powietrza poza mieszkanie. W teorii przewód można poprowadzić przez ścianę, jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w bloku – właśnie dlatego rurę najczęściej wystawia się przez otwarte okno (aby zapobiec napływowi gorąca, stosuje się specjalne uszczelki).
Klimatyzacja typu split oraz multisplit
Jeżeli zależy Ci na niezrównanym komforcie termicznym, to powinieneś zdecydować się na klasyczną klimatyzację split lub multisplit. Czym różnią się oba rozwiązania? Pierwszy typ klimatyzatorów składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej, które są ze sobą połączone układem sterującym oraz przewodem, który pozwala na obieg czynnika chłodniczego i jego skroplin. Montaż klimatyzacji split nie jest szczególnie skomplikowany, a samo urządzenie gwarantuje przyjemny chłód przez całe lato. Niestety, sprzęt tego typu posłuży tylko do obniżania temperatury w jednym pomieszczeniu (a dokładniej tam, gdzie znajduje się jednostka wewnętrzna).
Zależy Ci na tym, aby system klimatyzacyjny chłodził jednocześnie kilka pomieszczeń? W takim razie postaw na klimatyzację typu multisplit, która składa się z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych współpracujących z nieco mocniejszą jednostką zewnętrzną. Zakup takiego układu będzie co prawda nieco droższy od splita, jednak wciąż znacznie bardziej opłacalny niż nabycie kilku oddzielnych urządzeń.
Bez względu na to, jaki typ klimatyzatora wybierzesz, będziesz mógł cieszyć się wydajną oraz cichą pracą. Jak to możliwe? W przeciwieństwie do urządzeń przenośnych, sprężarki i wentylatory wykorzystywane w układach split i multisplit są zlokalizowane poza budynkiem (w jednostce zewnętrznej) – dzięki temu domownicy nie słyszą żadnych odgłosów działania tych podzespołów.
Montaż klimatyzacji w bloku – pamiętaj o stosownych pozwoleniach
Zanim kupisz klimatyzator i zamówisz ekipę, która zajmie się jego montażem, musisz dopełnić kilku formalności, a dokładniej uzyskać zgodę na ingerencję w elewację budynku. Dlaczego to konieczne? Otóż ściany czy dach stanowią tzw. część wspólną, dlatego przed rozpoczęciem prac instalacyjnych trzeba skontaktować się z administratorem lub zarządcą danego obiektu – dotyczy to zarówno bloków z tzw. wielkiej płyty, jak i starych kamieniczek.
Powinieneś więc zacząć od złożenia stosownego wniosku. Dokument musi zawierać takie informacje, jak m.in. projekt instalacji, dokładne wymiary urządzenia, zakładane miejsce montażu czy poziom generowanego hałasu. Co więcej, niektóre spółdzielnie mieszkaniowe mogą wymagać pisemnej zgody ze strony sąsiadów. Niestety, ostateczna decyzja zależy wyłącznie od zarządcy – istnieje więc spora szansa, że spotkasz się z odmową.
Najczęściej negatywne rozpatrzenie prośby wynika z zabytkowego charakteru budynku lub uprzednio przeprowadzanych prac termomodernizacyjnych – montaż klimatyzatora mógłby po prostu uszkodzić styropian lub konstrukcję elewacji – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzacji w blokach.Co zrobić, jeżeli administrator nie zgodzi się na założenie klimatyzacji? Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zamocowanie jednostki zewnętrznej na posadzce balkonu – ta powierzchnia przynależy bowiem bezpośrednio do mieszkania, dzięki czemu nie ma potrzeby uzyskiwania jakiejkolwiek zgody. Jeżeli zdecydujesz się na montaż w takim miejscu, to pamiętaj, aby wybrać urządzenie odznaczające się cichą pracą. Wnęka balkonowa może wzmacniać hałas generowany przez klimatyzator, co będzie uciążliwe nie tylko dla Ciebie, ale także sąsiadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Winpol Skup i hurtowa sprzedaż owoców Krzysztof Winnicki
Owoce, warzywa - hurt woj. mazowieckie06-120 Winnica, Pułtuska 16
-
Gospodarstwo Rolne Stanisław Kuduk
Owoce, warzywa - hurt woj. dolnośląskie59-720 Warta Bolesławiecka 62
-
Plumeria pracownia cukiernicza Katarzyna Adamczyk-Krekora
Cukiernicze wyroby - produkcja, hurt woj. mazowieckie05-071 Sulejówek, Sienkiewicza 11
-
Inter-Wen Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Mięso, wędliny, drób - produkcja, hurt woj. małopolskie30-605 Kraków, Fredry 2