Kopi Luwak: najdroższa kawa świata – historia, proces produkcji i kontrowersje
Jamaica Blue Mountain, Hacienda La Esmeralda Geisha, Black Ivory Coffee – to najsłynniejsze i najdroższe kawy na świecie. Do tego zaszczytnego grona należy też Kopi Luwak, ekskluzywna kawa ziarnista wytwarzana przy pomocy sumatrzańskich zwierząt. Ze względu na swoją rzadkość i dość osobliwy sposób obróbki jest luksusowym towarem rozchwytywanym przez koneserów czarnego napoju. Skąd się wzięła kawa Kopi Luwak i w czym tkwi jej sekret? Jeśli szukasz informacji na ten temat, zachęcamy do lektury poniższego tekstu.
Kilka słów o historii kawy Kopi Luwak
By dowiedzieć się, skąd się wzięła jedna z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych kaw na świecie, musimy cofnąć się do czasów kolonialnych na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Przebywający na niej Holendrzy zakazali pracownikom tamtejszych plantacji zbioru ziaren kawowca na własny użytek. Miejscowi znaleźli jednak sprytny sposób na obejście tego zakazu. Zaczęli zbierać ziarna zjedzone i wydalone przez małe, drapieżne i płochliwe ssaki nazywane popularnie cywetami. Szybko zorientowali się, że proces trawienia sprawia, że owoce kawowca nabierają wyjątkowego smaku i są pozbawione charakterystycznej goryczy. Przyrządzany z nich napar odznacza się subtelnym i delikatnym smakiem.
Na czym polega fenomen kawy Kopi Luwak?
Współcześnie kawa wytwarzana przy pomocy sumatrzańskich zwierząt ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ziarna używane do przyrządzania naparu określanego mianem Kopi Luwak są także częstym obiektem badań. W ich trakcie stwierdzono między innymi, że nasiona wydalane przez cywety, mają na powierzchni drobne pęknięcia, które są rezultatem działania enzymów obecnych w układzie pokarmowym tych ssaków. Na skutek procesów trawiennych z ziaren usuwane jest też białko, dzięki czemu parzona kawa nie jest gorzka i ma wyjątkowo delikatny smak. W rzeczywistości jednak jej końcowy aromat zależy od wielu czynników, w tym między innymi od warunków hodowli zwierząt oraz od zastosowanego typu kawy.
Po czym rozpoznać oryginalną kawę Kopi Luwak?
Napar przyrządzany z ziaren kawowca „poddawanych obróbce” z pomocą sumatrzańskich ssaków odznacza się delikatnym, ale złożonym profilem smakowym. Chociaż jest on dość trudny do skopiowania, na rynku nie brakuje podróbek słynnej Kopi Luwak. Dlatego warto wiedzieć, po czym rozpoznać prawdziwe mieszanki. Oryginalne ziarna kawy mają nieregularny kształt i nie są idealnie zaokrąglone. Ich powierzchnia także nie jest jednolicie gładka, raczej matowa. Ważną cechą, która nie pozwala pomylić jej z żadnym innym naparem kawowym, jest też smak: subtelny, łagodny i pozbawiony goryczki.
Chcesz spróbować wyjątkowej kawy Kopi Luwak? Zajrzyj do naszej palarni kawy!
Nie da się ukryć, że Kopi Luwak to bez wątpienia jedna z najbardziej niezwykłych i kontrowersyjnych kaw na świecie. Jeśli przekonaliśmy Cię do jej degustacji, zachęcamy do przejrzenia produktów dostępnych w asortymencie Cafe Panamera. Jako doświadczona palarnia kawy zadbaliśmy o to, aby w naszej ofercie nie zabrakło mieszanek o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Wśród nich znajduje się też kawa Kopi Luwak uznawana za najlepszą i najbardziej ekskluzywną na świecie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana