Krople do oczu, które pomogą w walce z ich suchością

W czasach kiedy tak dużo czasu każdego dnia spędzamy przed ekranami komputerów i telefonów, coraz częściej występującym problemem u pacjentów jest tzw. zespół suchego oka. Jego powstanie wiążę się z różnymi nieprzyjemnościami, które są związane m.in. z dolegliwościami bólowymi, pieczeniem oczu oraz z niewyraźnym widzeniem. Najlepszym rozwiązaniem tego rodzaju problemów jest stosowanie odpowiednich kropli do oczu, czyli tzw. sztucznych łez. Jak wybrać odpowiednie krople do walki z suchością oczu? Jakie są rodzaje tego typu kropli do oczu?
Czym dokładnie są sztuczne łzy?
Producenci środków farmaceutycznych oferują wiele rodzajów preparatów, które pomagają pacjentom zwalczyć objawy zespołu suchego oka. Najczęściej zalecane do stosowania i wybierane przez pacjentów są tzw. sztuczne łzy. Są to krople do oczu, których stosowanie ma na celu odpowiednie nawilżenie oczu i usunięcie nieprzyjemnych objawów. Takie środki farmakologiczne składają się głównie z wody oraz z polimerów, czyli środków, które mają na celu zatrzymanie wilgoci na powierzchni oka. W zależności od rodzaju zastosowanych w danych kroplach do oczu polimerów różnić się nieco będzie sposób działania kropli, zalecana częstość zakraplania oczu oraz to jak dobrze preparat będzie w stanie nawilżyć oczy.
Rodzaje kropli do oczu na zespół suchego oka
Rodzaje kropli do oczu do walki z objawami zespołu suchego oka różnią się przede wszystkim rodzajem zastosowanych w nich polimerów. Obecnie producenci najczęściej stosują kwas poliakrylowy lub kwas hialuronowy. Szczególnie zalecane jest stosowanie kropli do oczu z kwasem hialuronowym, ponieważ jest on też naturalnym składnikiem struktury oka i dzięki temu jego stosowanie pozwala osiągnąć naprawdę znakomite rezultaty. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl:
Krople na zespół suchego oka różnią się między sobą też postaciami, w jakich się je stosuje. Przede wszystkim do wyboru są preparaty w formie kropli lub żelu. Innym rodzajem preparatów są krople, które zamieniają się w żel dopiero po zakropleniu ich do oczu. Krople w formie żelu są zalecane do stosowania przede wszystkim osobom, które mają częste nawroty wysychania oczu. Żel jest w stanie się bowiem znacznie dłużej utrzymać i przynosić pacjentom ulgę.
Czy lepiej jest wybrać krople jedno- czy wielorazowego użytku?
Sztuczne łzy mogą się też od siebie różnić rodzajem opakowania. Preparaty te są dostępne w dwóch wariantach:
- krople w opakowaniach wielodawkowych
- krople w opakowaniach jednodawkowych, czyli tzw. minimsy
Szczególnie zalecane do stosowania są krople do oczu w opakowaniach jednorazowych, czyli minimsy. Takie opakowania sprawiają, że można je mieć zawsze ze sobą i stosować wtedy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Co ważne, po wkropleniu do oczu, takie krople od razu należy wyrzucić, ponieważ opakowania jednorazowe nie mają żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed zainfekowaniem. Wadą minimsów jest też niestety ich wyższa cena.
Bardziej uniwersalne są krople wielodawkowe. Ich stosowanie jest jednak najwygodniejsze w przypadku stosowania domowego. Korzystając z tego rodzaju preparatów trzeba tez przestrzegać umieszczonych na opakowaniach dat przydatności produktu do użytkowania. Po wskazanym przez producenta czasie, krople mogę po prostu zmienić swój skład, mogą w nich się też rozwinąć różne substancje i organizmy chorobotwórcze, co sprawi, że ich stosowanie stanie się dla nas po prostu szkodliwe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Inter-Wen Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Mięso, wędliny, drób - produkcja, hurt woj. małopolskie30-605 Kraków, Fredry 2
-
Plumeria pracownia cukiernicza Katarzyna Adamczyk-Krekora
Cukiernicze wyroby - produkcja, hurt woj. mazowieckie05-071 Sulejówek, Sienkiewicza 11
-
Winpol Skup i hurtowa sprzedaż owoców Krzysztof Winnicki
Owoce, warzywa - hurt woj. mazowieckie06-120 Winnica, Pułtuska 16