Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę, wybierając model szamba przydomowego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając model szamba przydomowego?

Każde gospodarstwo domowe jest zobowiązane do odprowadzania produkowanych przez siebie nieczystości. O ile w przypadku miast i obszarów podmiejskich problem ten rozwiązuje przyłącze do publicznej sieci kanalizacji, to mieszkańcy mniejszych miejscowości muszą radzić sobie w inny sposób, np. poprzez montaż przydomowego szamba. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając zbiornik tego typu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest i jak działa przydomowe szambo?

Przydomowe szambo to robocza nazwa ekologicznej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Zbiorniki te montowane są najczęściej w gospodarstwach domowych mieszczących się na terenie niewielkich miejscowości (poniżej 100 mieszkańców). Warunkiem budowy szamba z osadnikiem gnilnym jest brak możliwości podłączenia budynku do zbiorowej kanalizacji. Oczyszczalnie ekologiczne działają niezależnie od istniejącego przyłącza elektrycznego, dlatego z powodzeniem mogą być budowane w miejscach, w których dochodzi do przerw w dopływie ścieków. Mowa tu m.in. o działkach rekreacyjnych i znajdujących się tam domkach letniskowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni:

Przydomowe szamba zbudowane są z trzech komór, w których zachodzi cały proces oczyszczania ścieków. Pierwszy etap, tzw. oczyszczanie beztlenowe, ma miejsce w zbiorniku (osadniku gnilnym), natomiast drugi – oczyszczanie tlenowe – w umieszczonym za nim układzie drenów. Taki schemat umożliwia usunięcie większości zanieczyszczeń i uzyskanie ścieków nieszkodliwych dla środowiska naturalnego. Odprowadzane do gruntu ścieki nie powodują zanieczyszczania wód podziemnych. Dzięki temu proces ten jest naturalny i określany jako ekologiczny.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na montaż przydomowego szamba?

Montaż oczyszczalni z drenażem rozsączającym to rozwiązanie mające swoje niewątpliwe zalety. Cały system jest w pełni ekologiczny, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Po montażu działa praktycznie bezobsługowo, dzięki czemu jest tani w utrzymaniu. Nie mniej jednak na jego budowę nie może pozwolić sobie każdy.

Działka, na której ma znajdować się zbiornik wraz z systemem drenażu, musi charakteryzować się  odpowiednią wielkością. Oczyszczalnia wymaga sporej powierzchni. Budowa instalacji na niewielkiej działce jest niemożliwa z praktycznego punktu widzenia. Niezachowane zostaną bowiem minimalne odległości od studni (co najmniej 30 metrów) oraz istniejących zabudowań (co najmniej 5 metrów). Równie ważny jest też rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych. Oczyszczalnia ekologiczna może zostać wybudowana wyłącznie na płaskim terenie z przepuszczanym gruntem i niskim stanem wód podziemnych.

Jak wybrać prawidłowy model osadnika gnilnego?

Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę w trakcie wyboru osadnika gnilnego, jest pojemność zbiornika. Na rynku dostępne są modele o różnej wielkości – zazwyczaj od kilku do kilkunastu m³. Przydomowe szamba ekologiczne dobierane są w zależności od liczby stałych użytkowników, czyli mieszkańców danego gospodarstwa. Im jest ich więcej, tym zbiornik powinien być większy. W przypadku pięcioosobowej rodziny polecanym modelem jest ten o pojemności 2500 litrów (2,5 m³) i wydajności dobowej na poziomie 830 litrów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy