Artykuł sponsorowany

Podest roboczy. Niezastąpiony element wyposażenia hal przemysłowych

Podest roboczy. Niezastąpiony element wyposażenia hal przemysłowych

Podest roboczy w hali przemysłowej służy przede wszystkim bezpiecznemu wykonywaniu różnych czynności w miejscach, do których nie da się dosięgnąć z podłogi. Chodzi więc głównie o prace na wysokości. Konstrukcja podestu musi spełniać określone normy BHP, być wytrzymała i odpowiednio zabezpieczać pracownika przed upadkiem. Dowiedz się, jakie jeszcze funkcje pełnią podesty robocze i z czego są tworzone.

Podest roboczy – zastosowanie w hali przemysłowej

Podesty robocze w przeciwieństwie do antresol roboczych nie stanowią przestrzeni składowania. Ich rolą jest:

  • umożliwienie komunikacji między ciasno ulokowanymi elementami wyposażenia hali,

  • zapewnienie dostępu do maszyn w celach naprawczych lub konserwacyjnych,

  • umożliwienie bezpiecznego wykonywania prac na wysokościach.

Warto podkreślić, że podesty robocze mogą być:

  • przytwierdzoną na stałe konstrukcją pomocniczą, wykorzystywaną w logistyce np. na magazynie,

  • mobilnym elementem wyposażenia.

Parametry podestów muszą odpowiadać wymogom przedstawionym w normie PN-EN 14122. Określono w niej szczegółowe wytyczne dotyczące:

  • schodów – szerokości i głębokości stopni; najczęściej są to schody metalowe, których stopnie wykonuje się z krat prasowanych lub zgrzewanych;

  • wielkości przejść;

  • wymiarów barierek i poręczy.

Bezpieczny i zgodny z normami podest roboczy powinien być stabilny i wytrzymały na przewidywane obciążenia. Musi też być wykonany z materiałów chroniących pracownika przed poślizgnięciem się.

Podesty robocze dostosowane do potrzeb

Na rynku działa wiele sklepów oferujących gotowe podesty robocze. Często jednak specyfika danej hali przemysłowej wymaga zastosowania konstrukcji zaprojektowanej i wykonanej konkretnie do jej potrzeb. W takim przypadku ogromne znaczenie ma użycie odpowiedniej klasy komponentów. Wysokiej jakości kraty pomostowe, stopnie schodowe i niezbędne mocowania do krat produkuje firma Promet – 2 Marcin Wojciechowski. Wszystkie jej wyroby spełniają wymagane normy i można je wykorzystywać do wykonywania podestów roboczych.

W halach przemysłowych z reguły potrzebne są zarówno duże podesty, stanowiące element ich konstrukcji, jak i mniejsze, ruchome podesty. Te ostatnie pełnią podobną funkcję jak drabina lub rusztowanie. Można je szybko przywieźć, kiedy są potrzebne, a po użyciu schować. Większe są natomiast niezbędne, by pracownicy mogli bezpiecznie przemieszczać się po punktach roboczych na różnych wysokościach i mieli dostęp do dużych maszyn przemysłowych. Oba rodzaje podestów są więc niezbędnym wyposażeniem hal przemysłowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy